A rocket blasts off vertically from rest on the launch pad with an upward accele
ID: 1703719 • Letter: A
Question
A rocket blasts off vertically from rest on the launch pad with an upward acceleration of 2.70 m/s2 . At 20.0 s after blastoff, the engines suddenly fail, which means that the force they produce instantly stops.
PART A: How high above the launch pad will the rocket eventually go?
PART B: Find the rocket's velocity at its highest point. V = 0 m/s ( i got which is correct)
PART C: Find the magnitude of the rocket's acceleration at its highest point.
PART D: How long after it was launched will the rocket fall back to the launch pad?
PART E: How fast will it be moving when it does so?
Explanation / Answer
A) 1/2*2.7*202=540 m==>540/2.7=200 s
B) Vo=voy=0 m/s
C) 2.7 m/s2
D) 540/9.8=55.1 s max ht t+200s=255 s
E) (540*2*9.8)=102.9 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.