A rifle of 26 kg lying on a smooth table discharges accidentally and fires a bul
ID: 1286033 • Letter: A
Question
A rifle of 26 kg lying on a smooth table discharges accidentally and fires a bullet of mass 15 g with a muzzle speed of 600 m/s. What is the recoil speed of the rifle? Number What is the kinetic energy of the bullet? What is the recoil kinetic energy of the rifle? A particle moves along the x-axis under the influence of a time-dependent force of the form Fx = 2. 01 + 3. 0J2, where F* is in newtons and (is in seconds. What is the change in momentum of the particle between I = 3. 0 and t = 8. 0 s?Explanation / Answer
V = mv/M = (0.015*600)/26 = 0.35 m/s
b) KE = 0.5*m*v^2 = 0.5*0.015*600*600 = 2700 J
c) 0.5*M*V?^2 = 0.5*26*0.35*0.35 = 1.5925 J
------------
dP = Fx*t integrate
dPx = 2t^2/2 + 3t^3/3 = t^2+t^3
dPx = (t2-t1)^2 + (t2-t1)^3 = (8-3)^2+(8-3)^3 = 150 kg m /s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.