You through a ball upward to a height 20m and you catch it after 2s find. The di
ID: 1286144 • Letter: Y
Question
You through a ball upward to a height 20m and you catch it after 2s find. The displacement of the ball in 2s. The distance the ball travelled in 2 s. A cat runs along the A*axis from point A to point Q to point C The distance between points A and C'S 5 00 m. the distance between points 3and C'S 10 0 m The time to run from A to B is 20. 0 s. and the time from fit C'S 8. 00 s. As the cat runs along the ^axis between points A and C. what is the magnitude of its average velocity? what is its average speed? A test car travels in a straight line along the x-axis. The graph in the figure shows the car's position x as a function time. Find the average velocity between t1= 0. 0s and t2=6. 0s, the instantaneous velocity at points A. D and G. The instantaneous speed at points A, O and G. the average speed between t1= 0. 0 s and t2=6. 0.Explanation / Answer
1)a) Displacement = 0 (since after 2s ball comes back to its initial position)
b) Total distance travelled= 40m (ball goes up 20m and comes down 20m)
2)a) For average velocity, total distance will be AB-BC i.e; 15m - 10m = 5m.
Avg Velocity = displacement/time = 5/(20+8) = 5/28 = 0.179m/s
b) Since average speed = distance/time = (15+10)/28 = 0.892m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.