When at the highest position, the skater shown in the picture is at h1= 10.5 m a
ID: 1286262 • Letter: W
Question
When at the highest position, the skater shown in the picture is at h1= 10.5 m above ground. In the second position, he is at h2 = 6.5 m. If he starts at rest at h1, if his mass is m= 99 kg and if g =10 N/kg, what is his kinetic energy in Joules when at h2?
When at the highest position, the skater shown in the picture is at h1= 10.5 m above ground. In the second position, he is at h2 = 6.5 m. If he starts at rest at h1, if his mass is m= 99 kg and if g =10 N/kg, what is his kinetic energy in Joules when at h2?Explanation / Answer
final Ke = change in PE
= m*g*(h1-h2)
= 99*10*(10.5-6.5)
= 3960 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.