When at the highest position, the skater dude shown in the picture is at h1= 9.5
ID: 1286447 • Letter: W
Question
When at the highest position, the skater dude shown in the picture is at h1= 9.5 m above ground. In the second position, he is at h2 = 6.5 m. If he starts at rest at h1, if his mass is m= 92 kg and if g =10 N/kg, what is his kinetic energy in Joules when at h2?
When at the highest position, the skater dude shown in the picture is at h1= 9.5 m above ground. In the second position, he is at h2 = 6.5 m. If he starts at rest at h1, if his mass is m= 92 kg and if g =10 N/kg, what is his kinetic energy in Joules when at h2?Explanation / Answer
using energy conservation method,
K.E initial + P.E. initial = K.E. final + P.E. final
0 + 92 x 10 x 9.5 = K + 92 x 10 x 6.5
K = 2760 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.