When at rest, two trains have sirens that emit a frequency of 300 Hz. The trains
ID: 2245641 • Letter: W
Question
When at rest, two trains have sirens that emit a frequency of 300 Hz. The trains travel toward one another and toward an observer stationed between them. One of the trains moves at 32.5 m/s, and the observer hears a beat frequency of 3.4 beats per second. What is the speed of the second train, which travels faster than 32.5 m/s?
1
32.5 (answer I gave)
Your response is within 10% of the correct value. This may be due to roundoff error, or you could have a mistake in your calculation. Carry out all intermediate results to at least four-digit accuracy to minimize roundoff error. m/s
Explanation / Answer
f1=300*c/(c-32.5)
f2=300*c/(c-v)
f2-f1=3.4=300c(v-32.5)/((c-32.5)(c-v))
So
assuming c=343.2m/s (at 20 deg)
we get v=35.655m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.