A concave mirror has a focal length of 54.2 cm. (a) What is its radius of curvat
ID: 1286327 • Letter: A
Question
A concave mirror has a focal length of 54.2 cm.
(a) What is its radius of curvature?
cm
(b) Locate the image when the object distance is 100 cm. (Indicate the side of the mirror with the sign of your answer.)
cm
Describe the properties of the image when the object distance is 100 cm. (Select all that apply.)
realvirtualuprightinverted
(c) Locate the image when the object distance is 10.0 cm. (Indicate the side of the mirror with the sign of your answer.)
cm
Describe the properties of the image when the object distance is 10.0 cm. (Select all that apply.)
realvirtualuprightinverted
Explanation / Answer
a) R = 2f = 108.4 cm
b) 1/s + /s' =1/f
(1/100) + 1/s' = 1/54.2
s' = 117.86 cm
s'>s'the image is larger
real inverted
c) s' = sf/(s-f) = (10*54.2)/(10--54.2) = -12.26
virtual , upright ,smaller
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.