Consider the following figure. (a) Find the electric potential, taking zero at i
ID: 1286753 • Letter: C
Question
Consider the following figure.
(a) Find the electric potential, taking zero at infinity, at the upper right corner (the corner without a charge) of the rectangle in the figure. (Let y = 2.7cm and x = 6.9 cm.)
J/C
(b) Repeat if the 2.00-C charge is replaced with a charge of ?2.00 C.
J/C
Explanation / Answer
(a) k {(8x10^-6)/0.069 + (2x10^-6)/0.074 + (4x10^-6)/0.027)} = 2620.05 kV
(b) k {(8x10^-6)/0.069 - (2x10^-6)/0.074 + (4x10^-6)/0.027)} = 2133.57 kV
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.