Consider the following facts: - Company A has the following inventory informatio
ID: 2448745 • Letter: C
Question
Consider the following facts:
- Company A has the following inventory information:
- Inventory at the beginning of January was 15 units purchased at $8.00 each.
- On January 8, purchased 60 units @ $8.30 each
- On January 17, purchased 30 units @ $8.40 each
- On January 25, purchased 45 units @ $8.80 each
- On January 31, a physical count showed 45 units on hand
- Company A uses the periodic inventory system
Company A's ending inventory under FIFO is:
a. $870
b. $897
c. $369
d. $396
e. None of these answers are correct
Explanation / Answer
15*8=120
30.8.3=249
120+249=369
under periodical inventory system lifo closing inventory is units purchased in the begining
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.