Two forces are applied to a car in an effort to move it, as shown in the followi
ID: 1286790 • Letter: T
Question
Two forces are applied to a car in an effort to move it, as shown in the following figure, where F1 = 405 N and F2 = 355 N. (Assume up and to the right as positive directions.)
A) What is the resultant of these two forces?
Magnitude__________N
Direction___________ degree to the right of the forward direction
B) If the car has a mass of 3,000 kg, what acceleration does it have? Ignore friction.
_________ m/s^2
Two forces are applied to a car in an effort to move it, as shown in the following figure, where F1 = 405 N and F2 = 355 N. (Assume up and to the right as positive directions.) A) What is the resultant of these two forces? Magnitude__________N Direction___________ degree to the right of the forward direction B) If the car has a mass of 3,000 kg, what acceleration does it have? Ignore friction. _________ m/s^2Explanation / Answer
take components of the forces along horizontal direction
Rx = F2 sin(30) - F1 sin(10) = 107.172 N
Ry = F2 cos(30) + F1 cos(10) = 706.3 N
magnitude of the resultant force = sqrt( Rx^2 + Ry^2) = 714.4 N
direction = tan -1 (Ry/Rx) = 81.37 with horizontal
8.63 degrees with right of the forward direction
B)
acceleration = F/m = 714.4/3000 = .238 m/s^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.