Two forces are applied to a car in an effort to move it, as shown in the followi
ID: 1431608 • Letter: T
Question
Two forces are applied to a car in an effort to move it, as shown in the following figure, where F1 = 401 N and F2 = 372 N. (Assume up and to the right as positive directions.) (a) What is the resultant of these two forces?
magnitude ____ N
direction _____° to the right of the forward direction
2. 1.66/4.98 points| Previous Answers SerCP9 4.P.012 My Notes Ask Your Teacher Two forces are applied to a car in an effort to move it, as shown in the following figure, where F1 = 401 N and F2 = 372 N. (Assume up and to the right as positive directions.) 10° 30° Fi Fo (a) What is the resultant of these two forces? magnitudee direction 9.22 to the right of the forward direction (b) If the car has a mass of 3,000 kg, what acceleration does it have? Ignore friction. m/s2 Submit Answer Save ProgressExplanation / Answer
The addition of vector
F1= 401 at 10o,
F2= 372 N at -30o
X component calculation =
Frx = F1x +F2x = 401cos(10) + 372cos(-30)
= 394.91+ 322.16= 717.07 N
Y Component Calculation
Fry = F1y + F2y = 401sin(10) + 372sin(-30)
= 69.63-186= -116.37
Magnitude= sqrt( (717.07)2 + (-116.37)2)
=707.49 N
Angle = tan-1(-116.37/717.07)
= -9.22o
b)
f=ma
a=f/m
f=f1+f2=773
acceleration, a=773/3000(where m=3000)
=0.258m/sec2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.