Consider the flagpole in the figure below. If the flagpole has a mass of 21 kg a
ID: 1286797 • Letter: C
Question
Consider the flagpole in the figure below. If the flagpole has a mass of 21 kg and length 10 m and the angle the cable makes with the pole is theta = 20, what are the magnitude and direction of the force exerted by the hinge (at point P) on the flagpole? Assume the mass of the pole is distributed uniformly.
Consider the flagpole in the figure below. If the flagpole has a mass of 21 kg and length 10 m and the angle the cable makes with the pole is theta = 20½, what are the magnitude and direction of the force exerted by the hinge (at point P) on the flagpole? Assume the mass of the pole is distributed uniformly. Magnitude direction counterclockwise from the + x ? axisExplanation / Answer
The net force must be zero in the x and y direction
sum of the forces in the x direction=0= Hx+ Tcos(theta)
sum of the forces in the y direction = 0 = Hy-mg+Tsin(theta)
Substitute the know values, theta is 20 degrees, mass of the flag pole is 21 kg, and gravity is 9.81 m/s^2
0= Hx+ Tcos(20)
0 = Hy-(21 kg)9.81 m/s^2+Tsin(theta)
The sum of the moments of the system needs to be included since, we have 2 equations and 3 unknowns,
sum of the moment at H=0= Tsin(theta)(L) - mg(L/2)
Substitute the know values, theta is 20 degrees, mass of the flag pole is 21 kg, length, L is 10 m, and gravity is 9.81 m/s^2
0= T sin(20)(10 m) - (21 kg )(9.81 m/s^2 )(10 m /2)
T=(21 kg )(9.81 m/s^2 )(10 m /2)/(sin(20)(10 m))=301.2N
Substitute back into the equations
Hy=(21 kg)9.81 m/s^2-(301.2 N)sin(20)=103 N
Hx= -(301.2 N)cos(20)=- 283 N
your total magnitude would be sqrt(Hx^2+Hy^2)=sqrt(283^2+103^2)?301.2 N is your magnitude
your direction would be tan(theta1)=Hy/Hx
tan^-1(103/(-283))=-20degrees would be your direction.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.