Consider the figure to the right. The battery with an emf of 3.0 V and an intern
ID: 2275648 • Letter: C
Question
Consider the figure to the right. The battery with an emf of 3.0 V and an internal resistance r=0.4 W is connected to the R=100 W resistor. Answer the following questions. Show solutions to receive full credit.
When switch S is open, what is the reading on the voltmeter?
Explanation / Answer
when switch is opened, i = 0
so, v = e = 3 volts
when switch is opened,
i = e/(r+R) = 3/(0.4+100) = 0.02988 A
v = e - i*r = 3 - 0.02988*0.4 = 2.988 volts
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.