An RC circuit consists of a 6.00-V battery with negligible internal resistance (
ID: 1286919 • Letter: A
Question
An RC circuit consists of a 6.00-V battery with negligible internal resistance (r=0 ohm), a 4.00 muF capacitor, C and a 30.0 - ohm resistor R as show. Obtain the initial current Io, the final charge Qf on the C and the time T required for the charge Q(t) = 0.80f.
Io=?
Qf=?
An RC circuit consists of a 6.00-V battery with negligible internal resistance (r=0 ohm), a 4.00 muF capacitor, C and a 30.0 - ohm resistor R as show. Obtain the initial current Io, the final charge Qf on the C and the time T required for the charge Q(t) = 0.80f. Io=? Qf=? T=?Explanation / Answer
a) when you first turn it on
I0 = V/R = 6/30 = 1/5 = 0.2 A
b) final charge is when V capacitor = 6 V
Q = C V = 4.0 muF*6 = 24 uC
c) Q = Qf (1 - e^(-t/tau))
0.8 = 1 - e^(-t/tau)
e^(-t/tau) = 0.2
t/tau = -ln(0.2)
tau = RC
t = -4.0E-6*30*ln(0.2)= 1.93E-4 s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.