An R L C series circuit contains an AC source of emf for which Emax = 70.0 V , a
ID: 1369687 • Letter: A
Question
An RLC series circuit contains an AC source of emf for which Emax = 70.0 V , a 4.00- resistor, a 7.00-mH inductor, and an 7.00-F capacitor.
Part A
What is the average rate at which energy is delivered by the source when the circuit is operated at the resonant frequency?
Express your answer with the appropriate units.
SubmitMy AnswersGive Up
Part B
What is the power factor when the circuit is operated at the resonant frequency?
SubmitMy AnswersGive Up
Part C
What is the average rate at which energy is delivered by the source when the circuit is operated at 1.00-kHz ?
Express your answer with the appropriate units.
SubmitMy AnswersGive Up
Part D
What is the power factor when the circuit is operated at 1.00-kHz ?
SubmitMy AnswersGive Up
no figure given
Pav=Explanation / Answer
at resonance condition phase = 0
Pav = Emax*Imax/2
Imax = Emax/R
Pav = Emax^2/2R
Pav = (70^2)/(2*4) = 612.5 W
+++++++++
part(B)
power factor = cosphi = cos0 = 1
part(c)
XL = wL = 2*pi*f*L = 2*pi*1000*7*10^-3 = 44
Xc = 1/Wc = 1/2*pi*f*c = 1/(2*pi*1000*7*10^-6) = 22.73
tanphi = (XL-Xc)/R
phi = 79.34
Pav = Emax^2*cosphi/2R = 113.7
---
part(d)
cosphi = 0.185
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.