Two long wires are oriented perpendicular to each other, and at their closest th
ID: 1286945 • Letter: T
Question
Two long wires are oriented perpendicular to each other, and at their closest they are 20.0 cm apart. What is the magnitude of the magnetic field at a point midway between them if the top one carries a current of 20.0 A and the bottom one carries 5.0 A? Two long wires are oriented perpendicular to each other, and at their closest they are 20.0 cm apart. What is the magnitude of the magnetic field at a point midway between them if the top one carries a current of 20.0 A and the bottom one carries 5.0 A?Explanation / Answer
at midpoint d = 20/2 = 10 cm = 0.1 m
B1 = mue*I1/(2*pi*d)
= 4*pi*10^-7*20/(2*pi*0.1)
= 4*10^-5 T
B2 = mue*I2/(2*pi*d)
= 4*pi*10^-7*5/(2*pi*0.1)
= 1*10^-5 T
here B1 is perpendicular to B2
Bnet = sqrt(B1^2 + B2^2)
= sqrt(4^2 + 1^2)*10^-5
= 4.123*10^-5 T <<<<<<<<---------Answer
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.