Two long horizontal straight parallel wires are 28.28 cm apartand each carries a
ID: 1722873 • Letter: T
Question
Two long horizontal straight parallel wires are 28.28 cm apartand each carries a current of 2.2 A inthe same direction, namely, due south. What is the B-fieldat a point that is a perpendicular distance of 23 cm from both wires? Answer wanted in microTesla B= (u0*I)/(2Pi*r) u0= 1.26*10^-6 The two wires go in the same directions so:2[1.26E-6*2.2/(2Pi*0.23)]= 3.84E-6*10^6= 3.84uT This is incorrect. Where am I going wrong? Two long horizontal straight parallel wires are 28.28 cm apartand each carries a current of 2.2 A inthe same direction, namely, due south. What is the B-fieldat a point that is a perpendicular distance of 23 cm from both wires? Answer wanted in microTesla B= (u0*I)/(2Pi*r) u0= 1.26*10^-6 The two wires go in the same directions so:2[1.26E-6*2.2/(2Pi*0.23)]= 3.84E-6*10^6= 3.84uT This is incorrect. Where am I going wrong?Explanation / Answer
Look at your constant 0. I believe itshould be 4x10-7Tm/A. Hope this helps.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.