Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Two light bulbs have resistances of 500 and 1000 . If the two light bulbs are co

ID: 2269243 • Letter: T

Question

Two light bulbs have resistances of 500 and 1000 . If the two light bulbs are connected in series across a 110 V line (a) Find the current through the 500 bulb 07333A Find the current through the 1000 bulb Enter a number 5.38 Find the power dissipated in the 1000 bulb er dissipated in the 500 bulb. Find the total power dissipated in both bulbs The two light bulbs are now connected in parallel across the 110 V line (c) Find the current through the 500 bulb Find the current through the 1000 bulb (d) Find the power dissipated in the 500 bulb Find the power dissipated in the 1000 bulb Find the total power dissipated in both bulbs (e) In each situation, which of the two bulbs glows most brightly? The 1000 bulb is brighter both when the resistors are in series and when they are in parallel The 500 bulb is brighter when the resistors are in series, and the 1000 bulb is brighter when they are in parallel The 500 bulb is brighter both when the resistors are in series and when they are in parallel The 1000 bulb is brighter when the resistors are in series, and the 500 bulb is brighter when they are in parallel In which situation is there a greater total light output from both bulbs combined? O The greatest total light output is when the bulbs are in series O The greatest total light output is when the bulbs are in parallel O The total light output is the same in both cases

Explanation / Answer

Solution :-

(A) bulbs are connected in series So same current will flow through both bulb and battery.

Req = 500 + 1000 = 1500 Ohm

I = V / Req = 110 / 1500 = 0.073 A .......Ans (Current through both bulb)


(B) P (500 ohm) = i^2 R = 0.073^2 x 500 = 2.665 W


P(1000 ohm) = 5.33 W


Total power = 2.665 + 5.33 = 8 W

(C) When connected inparallel.

Voltage across each bulb will be equal to the emf of battery.

V = 110 Volt


I(500 ohm) = 110/500 = 0.22 A


I(1000 ohm) = 110 /1000 = 0.11 A

(D) P(500) = 0.22^2 x 500 = 24.2 W

P(1000) = 0.11^2 x 1000 = 12.1


total power = 36.3 W

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote