Two lasers are shining on a double slit, with slit separation \"d\" . Laser 1 ha
ID: 1506581 • Letter: T
Question
Two lasers are shining on a double slit, with slit separation "d" . Laser 1 has a wavelength of d/20 , whereas laser 2 has a wavelength of d/15 . The lasers produce separate interference patterns on a screen a distance 4.40m away from the slits.
A) What is the distance between the second maximum of laser 1 and the fourth minimum of laser 2, on the same side of the central maximum?
B) Determine the difference in the vertical distance between the second diffraction minima on the above screen due to each of the above lasers shining on a single slit with width d/10.
Explanation / Answer
fringe width = order * wavelength * screen distance / slit width
for laser 1 second maximum means order 2
fringe width = 2 * d * 4.4 / d * 20
fringe width = 0.44 m
for laser 2 fourth minimum means order 3.5
fringe width = 3.5 * d * 4.4 / d * 15
fringe width = 1.0267 m
distance between the second maximum of laser 1 and the fourth minimum of laser 2, on the same side of the central maximum = 1.0267 - 0.44
distance between the second maximum of laser 1 and the fourth minimum of laser 2, on the same side of the central maximum = 0.5867 m
second diffraction minima means order 1.5
difference = 1.5 * d * 4.4 * 10 / d * 15 - 1.5 * d * 4.4 * 10 / d * 20
difference = 1.1 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.