Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Two large conducting parallel plates A and B are separated by 2.4 m. A uniform f

ID: 1368882 • Letter: T

Question

Two large conducting parallel plates A and B are separated by 2.4 m. A uniform field of 1500 V/m, in the positive x-direction, is produced by charges on the plates. The center plane at x = 0.0 m is an equipotential surface on which V = 0. An electron is projected from x= 0.0 m, with an initial kinetic energy K = 300 eV, in the positive x-direction, as shown.

1)the electric potential difference VA - VB is closest to: A) +3600 V B) -1800 V C) -3600 V D) +1800 V E) +1200 V

2) at a certain point the electron stops momentarily and it reverses its motion. The electric potential at that point is closest to: A) +600 V B) -900 V C) -600 V D) +300 V E) -300 V

3) the kinetic energy of the electron as it reaches plate A is closest to: A) -2.9 x 10-16 J B) +2.4 x 10-16 J C) +3.4 x 10-16 J D) -2.4 x 10-16 J E) -3.4 x 10-16 J

Explanation / Answer

1) A) +3600 V

VA - VB = E*d

= 1500*2.4

= +3600 volts

2) D)+300 V

3) C)+3.4*10^-16 J

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote