Two light bulbs have resistances of 700 ? and 1200 ?. The two light bulbs are co
ID: 1279990 • Letter: T
Question
Two light bulbs have resistances of 700 ? and 1200 ?. The two light bulbs are connected in series across a 120 V line.
(a) Find the current through the 700 ? bulb. (Amps)
Find the current through the 1200 ? bulb. (Amps)
(b) Find the power dissipated in the 700 ? bulb. (Watts)
Find the power dissipated in the 1200 ? bulb. (Watts)
Find the total power dissipated in both bulbs. (Watts)
The two light bulbs are now connected in parallel across the 120 V line.
(c) Find the current through the 700 ? bulb. (Amps)
Find the current through the 1200 ? bulb. (Amps)
(d) Find the power dissipated in the 700 ? bulb. (Watts)
Find the power dissipated in the 1200 ? bulb. (Watts)
Find the total power dissipated in both bulbs. (Watts)
Explanation / Answer
a)
In series ,equivalent resistance
R=700+1200=1900 ohms
Total Current flowing
I=V/R =120/1900 =0.063 A
Current through each resistor is
I700=0.063 A
I1200=0.063 A
b)
Power dissipated is given by
P=I2R
so
P700=0.0632*700=2.79 Watts
P1200=0.0632*1200=4.79 Watts
Total Power
P=0.063162*1900=7.58 Watts
c)
equivalent resistance
1/R =1/700 +1/1200
R=442.1 ohms
Current through each bulb
I700=120/700=0.17 A
I1200=120/1200=0.1 A
d)
Power dissipated is
P700=0.172*700 =20.57 Watts
P1200=0.12*1200=12 Watts
Total Power
P=(0.17+0.1)2*442.1 =32.57 Watts
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.