Two lasers are shining on a double slit, with slit separation d . Laser 1 has a
ID: 1780220 • Letter: T
Question
Two lasers are shining on a double slit, with slit separation d. Laser 1 has a wavelength of d/20, whereas laser 2 has a wavelength of d/15. The lasers produce separate interference patterns on a screen a distance 5.50 m away from the slits.
A.
What is the distance ymaxmax between the first maxima (on the same side of the central maximum) of the two patterns?
B.
What is the distance ymaxmin between the second maximum of laser 1 and the third minimum of laser 2, on the same side of the central maximum?
Explanation / Answer
x(1)=(d/20)*5.5/d
where d=1.
x(1)=1/20*5.5/1
=0.27m.
now,
x(2)=5.5/15=0.36m
the distance between them is =0.27-0.36
=0.09m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.