Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Two large metal plates are parallel to each other and separated by 2 cm. they ar

ID: 2174068 • Letter: T

Question

Two large metal plates are parallel to each other and separated by 2 cm. they are connected to a 120 V battery. Assume the plates are in vacuum and the dimensions of the plates are much, much larger than 2 cm.
a. Calculate the electric field between the plates.
b. An electron starts from rest and moves from the negative plate to the positive plate across the gap between the plates. Calculate its change of potential energy.
c. What is the speed of the electron just before it hits the positive plate?

Explanation / Answer

a)

E = V/d = 120/0.02 = 6000 V/m

b)

U = q V = 1.6e-19*120 = 1.92 * 10^-17 J

c)

0.5 m v2 = U

0.5 * 9.109e-31 * v2 = 1.92e-17

>>>> v = 6.49 * 10^6 m/s

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote