Two large parallel conducting plates carrying opposite charges of equal magnitud
ID: 3163789 • Letter: T
Question
Two large parallel conducting plates carrying opposite charges of equal magnitude are separated by 2.20 cm. If the surface charge density for each plate has magnitude 47.0 nC/m^2, what is the magnitude of E in the region between the plates? What is the potential difference between the two plates? If the separation between the plates is doubled while the surface charge density is kept constant at the value in part (a), what happens to the magnitude of the electric field? doubles stays the same halves If the separation between the plates is doubled while the surface charge density is kept constant at the value in part (a), what happens to the potential difference? doubles stays the same halvesExplanation / Answer
Given:
surface charge density of each plate = 47 * 10-9 C/m2
distance between the plates d = 2.20cm = 0.022m
magnitude of electric field
A)
E = /0
= 47 * 10-9 C/m2/ 8.85 * 10-12 C2/N.m2
E = 5.31 * 103 N/C
B)
potential diffrence betwee the plates V = Ed
V = 116.8 V
C)
if distance between the plates are doubled
electric field stays the same because electric field is independent of distance .
D)
potential diffrence is doubled
because potential diffrence is propotional to distance .
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.