Two large parallel conducting plates carrying opposite charges of equal magnitud
ID: 1526489 • Letter: T
Question
Two large parallel conducting plates carrying opposite charges of equal magnitude are separated by 2.20 cm.
Part A
If the surface charge density for each plate has magnitude 47.0 nC/m2, what is the magnitude of E in the region between the plates?
E = ___ N/C
Part B
What is the potential difference between the two plates?
V = ___ V
Part C
If the separation between the plates is doubled while the surface charge density is kept constant at the value in part (a), what happens to the magnitude of the electric field?
[ ] doubles
[ ] stays the same
[ ] halves
Part D
If the separation between the plates is doubled while the surface charge density is kept constant at the value in part (a), what happens to the potential difference?
[ ] doubles
[ ] stays the same
[ ] halves
Explanation / Answer
part A
electric field E = sigma/e0 = 47*10^-9/(8.85*10^-12) = 5310.7 N/C
-------------
part B
potential difference V = E*d
d = seperation = 2.2 cm = 2.2*10^-2 m
V = 5310.7*2.2*10^-2 = 116.8 v
--------------
part C
E does not depend on seperation
so E stays same
---------
part D
V = E*d
as d doubles V also doubles
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.