A particle P with mass 3 kg has position vector r (r = 2.5 m) and velocity v (v
ID: 1287043 • Letter: A
Question
A particle P with mass 3 kg has position vector r (r = 2.5 m) and velocity v (v = 25.0 m/s) as shown in the figure. It is acted on by force F (F = 5.0 N). All three vectors lie in the xy plane.
A: About the origin, what is the z-component of the angular momentum of the particle?
B: About the origin, what is the z-component of the torque acting on the particle?
A particle P with mass 3 kg has position vector r (r = 2.5 m) and velocity v (v = 25.0 m/s) as shown in the figure. It is acted on by force F (F = 5.0 N). All three vectors lie in the xy plane. A: About the origin, what is the z-component of the angular momentum of the particle? B: About the origin, what is the z-component of the torque acting on the particle?Explanation / Answer
A) L = m*r*v*sin150 = 93.75 kg m^2/s
B) T = r F sin30 = 6.25 Nm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.