A particle P travels with constant speed on a circle of radius r = 9.0 m (see th
ID: 1509164 • Letter: A
Question
A particle P travels with constant speed on a circle of radius r = 9.0 m (see the figure) and completes one revolution in 20.0 s. The particle passes through 0 at t = 0. Find the magnitude and direction of each of the following vectors. With respect to 0, find the particle's position vector at t = 5.0 s. What is it magnitude?
What is its angle with respect to the x-axis?
With respect to 0, find the particle's position vector at t = 7.5 s. What is it magnitude?
What is its angle with respect to the x-axis?
With respect to 0, find the particle's position vector at t = 10.0 s. What is it magnitude?
What is its angle with respect to the x-axis?
For the 5.00 s interval from the end of the fifth second to the end of the tenth second, find the magnitude of the particle's displacement.
For the 5.00 s interval from the end of the fifth second to the end of the tenth second, find the particle's average velocity. What is the x-component of the average velocity?
What is the y-component of the average velocity?
Find its velocity at the beginning and end of that 5.00 s interval. What is the x-component of the velocity at t = 5.0 s?
What is the y-component of the velocity at t = 5.0 s?
Find its acceleration at t = 5.0 s? What is the x-component of the acceleration at t = 5.0 s?
What is the y-component of the acceleration at t = 5.0 s?
Find its velocity at the end of that 5.00 s interval. What is the x-component of the velocity at t = 10.0 s?
What is the y-component of the velocity at t = 10.0 s?
Find its acceleration at t = 10.0 s? What is the x-component of the acceleration at t = 10.0 s?
What is the y-component of the acceleration at t = 10.0 s?
Explanation / Answer
T = 20.0 s
w = 2*.314/T
= .314 rad/s = 18 degree/s
x & y coordinatwes can be written as
x = r cos (wt-90) = r sin wt
y = r + r sin( wt -90) = r - rcoswt
position vector = rsin (wt) i + r(1 - coswt) j
a) t = 5
position vector = 9*( sin 18*5 i + (1-cos 18*5) j )
= 9i + 9j
magnitude = (9^2 +9^2)^0.5
= 12,72 m
direction from x-axis = tan inverse(9/9)
= 45 degree
b) t = 7.5 s
position vector = 3*( sin 18*7.5 i +(1- cos 18*7.5) j )
= 9*(.707 i + 1.707j)
=6.363 i + 15.363j
magnitude = sqrt(6.363^2 + 15.363^2)
=16.6 m
direction from x-axis = tan inverse (6.363/15.363 )
= 22,49 degree
c) t = 10s
position vector = 9*( sin 18*10 i +(1- cos 18*10) j )
= 9j
magnitude = 9 m
direction from x-axis = 90 degree
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.