A particle P travels with constant speed on a circle of radius r = 6.0 m (see th
ID: 2213157 • Letter: A
Question
A particle P travels with constant speed on a circle of radiusr= 6.0m(see the figure) and completes one revolution in 20.0s. The particle passes through 0 att= 0.
a)With respect to 0, find the particle's position vector at t = 10.0s. What is it magnitude?
b)What is its angle with repect to thex-axis?
c)What is thex-component of the velocity att= 10.0s?
d)What is they-component of the velocity att= 10.0s?
e)Find its acceleration att= 10.0s? What is thex-component of the acceleration att= 10.0s?
f)What is they-component of the acceleration att= 10.0s?
Explanation / Answer
One revolution = 20 s a) At t=10 s Position = (0,2r) b) Angle wrt x axis = 90 degrees c) Vel = -1.88 m/s d) Vel = 0 m/s e) a = 0 f) a = 0.18
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.