A particle P travels with constant speed on a circle of radius r = 6.0 m (see th
ID: 2212983 • Letter: A
Question
b)What is its angle with repect to thex-axis?
c)With respect to 0, find the particle's position vector at t = 7.5s. What is it magnitude?
d)What is its angle with repect to thex-axis?
e)With respect to 0, find the particle's position vector at t = 10.0s. What is it magnitude?
f)What is its angle with repect to thex-axis?
g)For the 5.00 s interval from the end of the fifth second to the end of the tenth second, find the magnitude of the particle's displacement.
h)For the 5.00 s interval from the end of the fifth second to the end of the tenth second, find the particle's average velocity. What is thex-component of the average velocity?
i)What is they-component of the average velocity?
j)Find its velocity at the beginning and end of that 5.00 s interval. What is thex-component of the velocity att= 5.0s?
k)What is they-component of the velocity att= 5.0s?
l)Find its acceleration att= 5.0s? What is thex-component of the acceleration att= 5.0s?
m)What is they-component of the acceleration att= 5.0s?
n)Find its velocity at the end of that 5.00 s interval. What is thex-component of the velocity att= 10.0s?
o)What is they-component of the velocity att= 10.0s?
p)Find its acceleration att= 10.0s? What is thex-component of the acceleration att= 10.0s?
q)What is they-component of the acceleration att= 10.0s?
Explanation / Answer
too many questions man no one will solve so many split them in multiple posts
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.