Conceptual Example 14 provides useful background for this problem. A playground
ID: 1287965 • Letter: C
Question
Conceptual Example 14 provides useful background for this problem. A playground carousel is free to rotate about its center on frictionless bearings, and air resistance is negligible. The carousel itself (without riders) has a moment of inertia of 125 kg · m2. When one person is standing on the carousel at a distance of 1.5 m from the center, the carousel has an angular velocity of 0.6 rad/s. However, as this person moves inward to a point located 1.04 m from the center, the angular velocity increases to 0.8 rad/s. What is the person's mass?
Explanation / Answer
total angular momentum is conserved
so
125*0.6 + m*1.5^2*0.6 = 125*0.8 + m*1.04^2*0.8
0.49*m = 25
so m = 51 kg
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.