Conceptual Example 13 provides useful background for this problem. A playground
ID: 1795768 • Letter: C
Question
Conceptual Example 13 provides useful background for this problem. A playground carousel is free to rotate about its center on frictionless bearings, and air resistance is negligible. The carousel itself (without riders) has a moment of inertia of 125 kg · m2. When one person is standing on the carousel at a distance of 1.5 m from the center, the carousel has an angular velocity of 0.6 rad/s. However, as this person moves inward to a point located 1.08 m from the center, the angular velocity increases to 0.8 rad/s. What is the person's mass?
Explanation / Answer
initial Ii = 125 + (m * 1.52)
If = 125 + (m * 1.082)
From conservation of angular momentum
[125 + (m * 1.082)]* 0.8 = [125 + (m * 1.52)] * 0.6
125 + 1.17 m = [125 + 2.25 m] * [0.6/0.8]
125 + 1.17 m = 93.75 + 1.69 m
person's mass m = 60 kg
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.