An object of mass M = 5.00kg is attached to a spring with spring constant k = 88
ID: 1288091 • Letter: A
Question
An object of mass M = 5.00kg is attached to a spring with spring constant k = 880N/m whose unstretched length is L = 0.140m , and whose far end is fixed to a shaft that is rotating with an angular speed of ? = 4.00radians/s . Neglect gravity and assume that the mass also rotates with an angular speed of 4.00radians/s as shown.
Given the angular speed of ? = 4.00radians/s , find the radius R(?) at which the mass rotates without moving toward or away from the origin. Express your answer in meters.
An object of mass M = 5.00kg is attached to a spring with spring constant k = 880N/m whose unstretched length is L = 0.140m , and whose far end is fixed to a shaft that is rotating with an angular speed of ? = 4.00radians/s . Neglect gravity and assume that the mass also rotates with an angular speed of 4.00radians/s as shown. (Figure 1) When solving this problem use an inertial coordinate system, as drawn here. (Figure 2) Given the angular speed of ? = 4.00radians/s , find the radius R(?) at which the mass rotates without moving toward or away from the origin. Express your answer in meters.Explanation / Answer
centripital force = mw^2 .R = kx
5 x 4^2 x R = 880 x (R - 0.140)
R = 0.154 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.