An object of mass M = 5.00kg is attached to a spring with spring constant k = 88
ID: 1270569 • Letter: A
Question
An object of mass M = 5.00kg is attached to a spring with spring constant k = 880N/m whose unstretched length is L = 0.190m , and whose far end is fixed to a shaft that is rotating with an angular speed of ? = 4.00radians/s . Neglect gravity and assume that the mass also rotates with an angular speed of 4.00radians/s as shown. (Figure 1) When solving this problem use an inertial coordinate system, as drawn here. (Figure 2)
Assume that, at a certain angular speed ?2, the radius R becomes twice L. Find ?2.
Explanation / Answer
the angular momentum remains constant.
mvr = constant
here mis constant
vr = constant
r^2w =constant
r1^2w1=r2^2w2
w2=r1^2w1/r2^2
w2=(r1/r2)^2 * w1
w2=(1/2)^2 *w1
w2= 4/4 = 1 rad /s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.