An AC source with ? V max = 145 V and f = 25.0 Hz is connected between points a
ID: 1288630 • Letter: A
Question
An AC source with ?Vmax = 145 V and f = 25.0 Hz is connected between points a and d in the figure.
(a) Calculate the maximum voltages between points a and b.
_______________ V
(b) Calculate the maximum voltages between points b and c.
_______________ V
(c) Calculate the maximum voltages between points c and d.
_______________ V
(d) Calculate the maximum voltages between points b and d.
_______________ V
Explanation / Answer
Inductive reactance
XL=2pi*f*L=2pi*25*0.185=29.06 ohms
Capacitive reactance
XC=1/2pi*f*C =1/2pi*25*(65*10-6) =97.94 ohms
Impedance
Z=sqrt[R2+(XL-XC)2]=79.65 ohms
Maximum current
Imax=Vmax/Z =145/79.65=1.82 A
a)
Vab=I*R =1.82*40 =72.8 Volts
b)
Vbc=I*XL=1.82*29.06=52.9 Volts
c)
Vcd=I*XC=1.82*97.94=178.3 Volts
d)
Vbd=Vbc-Vcd=-125.4 Volts
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.