Consider a particle of mass m = 18.0kg revolving around an axis with angular spe
ID: 1289055 • Letter: C
Question
Consider a particle of mass m = 18.0kg revolving around an axis with angular speed ?. The perpendicular distance from the particle to the axis is r = 1.75m . (Figure 1)
Part A: Which of the following are units for expressing rotational velocity, commonly denoted by omega?
check all that apply
radians per second
degrees per second
meters per second
arc seconds
revolutions per second
Part B: Assume omega = 17.0rad/s . What is the magnitude v of the velocity of the particle in m/s?
Part C: Now that you have found the velocity of the particle, find its kinetic energy K.
Part D: Find the moment of inertia of the particle described in the problem introduction with respect to the axis about which it is rotating. Assume omega = 17.0rad/s .
Consider a particle of mass m = 18.0kg revolving around an axis with angular speed ?. The perpendicular distance from the particle to the axis is r = 1.75m . (Figure 1) Part A: Which of the following are units for expressing rotational velocity, commonly denoted by omega? check all that apply radians per second degrees per second meters per second arc seconds revolutions per second Part B: Assume omega = 17.0rad/s . What is the magnitude v of the velocity of the particle in m/s? Part C: Now that you have found the velocity of the particle, find its kinetic energy K. Part D: Find the moment of inertia of the particle described in the problem introduction with respect to the axis about which it is rotating. Assume omega = 17.0rad/s .Explanation / Answer
a)
1.radians per second
2.
degrees per second
3.
revolutions per second
b)
V=r*W= 17*1.75
V=29.75 m/s
c)
Moment of inertia
I=mr2=18*1.752=55.125 Kg-m2
KE=(1/2)IW2=(1/2)*55.125*172
KE=7965.6 J
d)
I=mr2=18*1.752=55.12 Kg-m2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.