Consider a particle of mass m = 17.0kg revolving around an axis with angular spe
ID: 2244076 • Letter: C
Question
Consider a particle of mass m = 17.0kg revolving around an axis with angular speed . The perpendicular distance from the particle to the axis is r = 1.50m .<?xml:namespace prefix = o />
Assume = 29.0rad/s . What is the magnitude v of the velocity of the particle in m/s ?
Now that you have found the velocity of the particle, find its kinetic energy K .
Express your answer numerically, in joules.
////////
Explanation / Answer
v = radius*omega
=> v= 0.29*1.5 = 0.435 m/s
kinetic energy = 0.5mv^2 = 1.608 joules
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.