Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Two objects are connected by a light string passing over a light, frictionless p

ID: 1289554 • Letter: T

Question

Two objects are connected by a light string passing over a light, frictionless pulley as shown in the figure below. The object of mass m1 = 6.60 kg is released from rest at a height h = 3.40 m above the table. (a) Using the Isolated system model, determine the speed of the object of mass m2 = 3.00 kg just as the 6.60-kg object hits the table. m/s (a) Using the isolated system model, determine the speed of the object of mass m2 = 3.00 kg just as the 6.60-kg object hits the table. m/s (b) Find the maximum height above the table to which the 3.00-kg object rises. m

Explanation / Answer

for m1


m1*g - T = m1*a

for m2

T - m2*g = m2*a

m1*g - m2*g = (m1+m2)*a

a= g*(m1-m2)/(m1+m2)

a = (9.8*(6.6-3))/(6.6+3) = 3.675 m/s^2


a) v^2 = 2*a*h


v = sqrt(2*a*h) = 4.99 m/s = 5 m/s


======


b) H = h + v^2/2g = 3.4 + (25/19.6) = 4.67 m/s

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote