8. A student sits on a freely rotating stool holding two weights each of mass 3.
ID: 1289774 • Letter: 8
Question
8. A student sits on a freely rotating stool holding two weights each of mass 3.00 kg (Fig. P10.48). When his arms are extended horizontally, the weights are 1.00 m from the 1.00 m of rotation and he rotates with an angular speed of 0.750 rad/s. The moment of inertia of the student plus Stool is 3.00 kg.m2 and is assumed to be constant. The student pulls the weights inward horizontally to a position 0.300 m from the rotation axis. (a) Find the new angular speed of the student. (b) Find the kinetic energy of the rotating system before and after he pulls the weights inward.Explanation / Answer
(1)
moment of inertia of masses= 2*m*r^2
so, I1= 2*3*1^2= 6 kg.m^2
so, initial angular mementum= Inet*w= .75*(6+3)= 6.75 ................(1)
so, now, final moment of inertia of maases=0
so, initial angular mementum= 3*wf ................... (2)
so, by conservation of angular momentum,
6.75=3*wf
so, Wf= 2.25 rad/s (answer)
(2)
initial Kinetic energy,
E1= .5*(6+3)*.75^2= 2.531 J
initial Kinetic energy,
E2= .5*(3)*2.25^2= 7.59 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.