A peg on a turntable moves with a constant tangential speed of 0.80m/s in a circ
ID: 1289928 • Letter: A
Question
A peg on a turntable moves with a constant tangential speed of 0.80m/s in a circle of radius 0.27m . The peg casts a shadow on a wall. Find the following quantities related to the motion of the shadow.
Part A
Find the period.
Express your answer using two significant figures.
Part B
Find the amplitude.
Express your answer using two significant figures.
Part C
Find the maximum speed.
Express your answer using two significant figures.
Part D
Find the maximum magnitude of the acceleration.
Express your answer using two significant figures.
T = sExplanation / Answer
Tangential speed, V = 0.80 m/s
Radius, R = 0.27 m
(a)
Angular velocity, ? = V / R
= 0.8 / 0.27
= 2.96 rad/s
Time-period, T = 2 ? / ?
= 2 ? / 2.96
= 2.12 s
(b)
Amplitude, A = Radius, R
= 0.27 m
(c)
Max Speed, Vmax = ? A
= 2.96 * 0.27
= 0.7992 m/s ( As velocity is constant, Vmax = V)
(d)
a max = ? 2 A
= 2.96 2 * 0.27
= 2.366 m/s^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.