A 3.00-kg object is free to slide on a horizontal surface. The object is attache
ID: 1290938 • Letter: A
Question
A 3.00-kg object is free to slide on a horizontal surface. The object is attached to a spring of spring constant 300N/m , and the other end of the spring is attached to a wall. The object is pulled in the direction away from the wall until the spring is stretched 70.0mm from its relaxed position. The object is not released from rest, but is instead given an initial velocity of 2.00m/s away from the wall. Ignore friction.
Part A
Determine the energy of the oscillating system.
Express your answer with the appropriate units.
E=
Part B
Select the correct equation for the object's position x as a function of time. Suppose that x=0 is the equilibrium position and the direction away from the wall is the positive direction of x.
x(t)=Asin(?t+?i)
x(t)=A?tsin?i
x(t)=Atsin(?t+?i)
x(t)=A(?t+sin?i)
Part C
Determine the value of A in the equation for the object's position. Suppose that A>0.
Express your answer with the appropriate units.
A=
Explanation / Answer
E = 0.5*m*v^2 + 0.5*K*x^2 = (0.5*3*2*2)+(0.5*300*0.07*0.07) = 6.735 J
===============
x(t)=A?tsin?i
-----------------------
E = 0.5*K*A^2
A = 0.211 m = 21.1 cm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.