A 3.0-kg rod that is 1.7 m long is free to rotate in a vertical plane about an t
ID: 1455798 • Letter: A
Question
A 3.0-kg rod that is 1.7 m long is free to rotate in a vertical plane about an that runs through the rod's center, is perpendicular to the rod's length, and runs parallel to the floor. A 1.0 kg block is attached to one end of the rod, and a 2.0-kg block is attached to the other end. At some instant, the rod makes an angle of 30 degree with the horizontal so that the blocks are in the positions shown in (Figure 1). Ignore friction and assume the blocks are small enough that any length they add to the rod can be ignored. Determine the torque caused by the forces exerted on the system at this instant. Express your answer with the appropriate units. Enter positive value if the torque is counterclockwise and negative value if the torque is clockwise. When entering the units, use the menu to enter a dot (for multiplication) between factors in the units. Determine the angular acceleration of the system at this instant. Enter positive value if the angular acceleration is counterclockwise and negative value if the angular acceleration is clockwise.Explanation / Answer
here,
mass of rod , mr = 3 kg
length , l = 1.7 m
theta = 30 degree
the torque caused , t = ( 2 *g ) * (l/2) * cos(theta) - 1 *g * (l/2) * cos(theta)
t = 9.8 * 1.7/2 * cos(30) * ( 2 - 1)
t = 7.21 N.m
the torque is 7.21 N.m clockwise
B)
moment of inertia , I = mr * l^2 /12 + 2 * (l/2)^2 + 1 * (l/2)^2
I = 3 * 1.7^2 /12 + 3 * (1.7/2)^2
I = 2.89 kg.m^2
the accelration , a = t /I
a = 7.21 /2.89
a = 2.49 rad/s^2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.