Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A square coil of wire of side 2.60 cm is placed in a uniform magnetic field of m

ID: 1291000 • Letter: A

Question

A square coil of wire of side 2.60 cm is placed in a uniform magnetic field of magnitude 2.00 T directed into the page as in the figure shown below. The coil has 22.0 turns and a resistance of 0.780 ?. If the coil is rotated through an angle of 90.0 about the horizontal axis shown in 0.335 s, find the following.

(a) the magnitude of the average emf induced in the coil during this rotation(mV)

(b)the average current induced in the coil during this rotation(mA)

A square coil of wire of side 2.60 cm is placed in a uniform magnetic field of magnitude 2.00 T directed into the page as in the figure shown below. The coil has 22.0 turns and a resistance of 0.780 ?. If the coil is rotated through an angle of 90.0½ about the horizontal axis shown in 0.335 s, find the following. (a) the magnitude of the average emf induced in the coil during this rotation(mV) (b)the average current induced in the coil during this rotation(mA)

Explanation / Answer

a)

Area

A=S2=0.0262=6.76*10-4 m2

Induced emf

E=NBA/t=22*2*(6.76*10-4)/0.335

E=88.8 mV

b)

I=E/R=88.8/0.78

I=113.83 mA

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote