The label on a candy bar says 490 Calories. Assuming a typical efficiency for en
ID: 1291128 • Letter: T
Question
The label on a candy bar says 490 Calories.
Assuming a typical efficiency for energy use by the body, if a 69kg person were to use the energy in this candy bar to climb stairs, how high could she go?
Express your answer using two significant figures.
h=____m
Guillaume puts a bottle of soft drink in a refrigerator and leaves it there until its temperature has dropped 16.7K
What is the magnitude of its temperature change |?T|=16.7K in degrees Celsius?
What is the magnitude of its temperature change |?T|=16.7K in degrees Farenheight?
Please show the formulas and steps so I can understand I repeat it myself to learn it please.
Explanation / Answer
? = 'typical efficiency for body ' = the body works at 25% efficiency = 0.25
E = 490 cal * 4184 = 2050160 J, the energy in the candy bar.
m = 69 kg
g = 9.8 m/s^2
H = ?*E/mg
= 0.25*[2050160] / [69*9.8]
= 758 meters
2-a)
Change in Temperature in celsius is same. i.e, 16.7
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.