One end of a horizontal string of linear density 4.21E-4 kg/m is attached to a s
ID: 1291509 • Letter: O
Question
One end of a horizontal string of linear density 4.21E-4 kg/m is attached to a small-amplitude mechanical 53.3 Hz vibrator. The string passes over a pulley, a distance L = 1.30 m away, and weights are hung from this end, as seen in the figure below.Assume the string at the vibrator is a node, which is nearly true.
Q:What mass must be hung from this end of the string to produce 1 loop of a standing wave?
Q:What mass must be hung from this end of the string to produce 2 loops of a standing wave?
Q:What mass must be hung from this end of the string to produce five loops of a standing wave?
One end of a horizontal string of linear density 4.21E-4 kg/m is attached to a small-amplitude mechanical 53.3 Hz vibrator. The string passes over a pulley, a distance L = 1.30 m away, and weights are hung from this end, as seen in the figure below.Assume the string at the vibrator is a node, which is nearly true. Q:What mass must be hung from this end of the string to produce 1 loop of a standing wave? Q:What mass must be hung from this end of the string to produce 2 loops of a standing wave? Q:What mass must be hung from this end of the string to produce five loops of a standing wave?Explanation / Answer
Basic equation: f = sqrt(T/(m/L))/(2L)
==> T = (2L)^2*(m/L)
A. T(1) = 11.85408 N , now M = T(1)/g
so M = 1.208kg
B For 2 loops f(2) = 2*56 Hz , Frequency is proportional to T^2, thus T(2) = 2^2*T(1)
thus T(2) = 4*11.85408 N ... dividing it by g we get
M = 4.83 kg
C. For 5 loops, f(5) = 5*56 Hz. Frequency is proportional to T^2, thus T(5) = 5^2*T(1).
T(5) =25*11.85408 N ... again dividing by g we get
M = 30.309 kg
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.