A typical car horn has an intensity level of 90 dB at a distance of 1.0 m. Part
ID: 1291567 • Letter: A
Question
A typical car horn has an intensity level of 90 dB at a distance of 1.0 m.
Part A
What is the intensity level of 14 car horns all honking at a distance of 1.0 m?
Part B
What is the power output of the combined horns at a distance of 5.0 m?
Express your answer with the appropriate units.
P =
Part C
What is the intensity level four city blocks away from the intersection where the car horns are honking? Assume150m for the length of each block.
A typical car horn has an intensity level of 90 dB at a distance of 1.0 m. Part A What is the intensity level of 14 car horns all honking at a distance of 1.0 m? beta = dB beta = dB Part B What is the power output of the combined horns at a distance of 5.0 m? Express your answer with the appropriate units. P = Part C What is the intensity level four city blocks away from the intersection where the car horns are honking? Assume150m for the length of each block.Explanation / Answer
90 = 10*log(I/Io)
I = Io*10^9 = 10^-12*10^9 = 10^-3 w/m^2
I1 = 14*I
beta = 10*log(I1/Io)
beta = 10*log14 + 90
beta = 11.46 + 90 = 101.46 dB
partB)
P = I*A = 10^-3*4*3.14*5*5 = 0.314 watts
part C)
I = power/A = 0.314/(4*3.14*600*600) = 6.94*10^-8
beta = 10*logI/Io
beta = 10*log(6.94*10^-8/10^-12)
beta = 48.4 dB
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.