A mass of 0.22 kg is attached to a spring and set into oscillation on a horizont
ID: 1292276 • Letter: A
Question
A mass of 0.22 kg is attached to a spring and set into oscillation on a horizontal frictionless surface. The simple harmonic motion of the mass is described by x(t) = (0.30 m)cos[(14 rad/s)t].
Determine the following.
(a) amplitude of oscillation for the oscillating mass
m
(b) force constant for the spring
N/m
(c) position of the mass after it has been oscillating for one half a period
m
(d) position of the mass one-third of a period after it has been released
m
(e) time it takes the mass to get to the position x = ?0.10 m after it has been released
s
Explanation / Answer
x = 0.260 m
m = 7.55 kg
3 *kx = mg
k = mg/3x
= 7.55*9.8/(3*0.260
= 94.86 N/m
Time period = 2*pi*sqrt(k/m)
= 22.27 sec
C. 1/2 *k*x^2 = 1/2 *m*v^2
94.86 *0.260^2 = 7.55 *v^2
v = 0.92 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.