a 1.5 kg cart is attached to an ideal spring with a spring constant of 20 N/m. i
ID: 1293081 • Letter: A
Question
a 1.5 kg cart is attached to an ideal spring with a spring constant of 20 N/m. it osxillates on a horizontal, frictionless track. at time t=0.00 s, the cart is released from rest at position x=10 cm from the equilibrium position.
1) what is the frequency of the oscillations of the cart?
2) determine the maximum speed of the cart. where does the maximum speed occur?
3) find the acceleration of the cart. where does the maximum acceleration occur?
4) how much total energy does this oscillating system contain?
5) express the displacement as a function of time using a cosine function.
please help!
Explanation / Answer
a)K=mw^2,so ? = ?(k / m) = ?(20N/m / 1.5kg) = 3.65 rad/s = 0.58 Hz
b) max v = A? = 10cm * 3.65rad/s = 36.5 cm/s
c) max a = A?
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.