A slit of width 0.24mm is illuminated with monochromatic light of wavelength 500
ID: 1293192 • Letter: A
Question
A slit of width 0.24mm is illuminated with monochromatic light of wavelength 500nm , and a diffraction pattern is formed on a screen 1.1m from the slit.
Part A
What is the width of the central maximum?
Express your answer using two significant figures.
SubmitMy AnswersGive Up
Part B
What are the widths of the second- and third-order maxima?
Express your answers using two significant figures separated by a comma.
A slit of width 0.24mm is illuminated with monochromatic light of wavelength 500nm , and a diffraction pattern is formed on a screen 1.1m from the slit.
Part A
What is the width of the central maximum?
Express your answer using two significant figures.
?y = mmSubmitMy AnswersGive Up
Part B
What are the widths of the second- and third-order maxima?
Express your answers using two significant figures separated by a comma.
?y3,?y4 = mmExplanation / Answer
Slit width d = 0.24 mm = 0.24 x 10 -3 m
Wavelength ? = 500 x 10 -9 m
Distance of the screen from slit D = 1.1 m
Condition of first dark d sin ? = ?
d( y /D ) = ?
y = ?D / d
= 500 x 10 -9 m*1.1 / 0.24 x 10 -3 m
= 2.3 x 10 -3 m
? The width of the central maximum = 2y = 4.6 x 10 -3 m
b). Condition for second order dark fringe d sin ? = 2?
d(y ' / D ) = 2?
y '= 2 ?D / d
= 4.6 x 10 -3 m
Condition for third order dark fringe d sin ? = 3?
d(y" / D ) = 3?
y "= 3 ?D / d
= 6.9 x 10 -3 m
The width of the second order bright fringe = y " - y '
= 2.3 x 10 - 3 m
--------------------------------
Condition for 4 th order dark fringe d sin ? = 4?
d(y '" / D ) = 4?
y "'= 4 ?D / d
= 9.2 x 10 -3 m
Width of third order bright fringe = y"' - y "
= 2.3 x 10 -3 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.