A sledge loaded with bricks has a total mass of 17.9 kg and is pulled at constan
ID: 1764782 • Letter: A
Question
A sledge loaded with bricks has a total mass of 17.9 kg and is pulled at constant speed by a ropeinclined at 20.9° above the horizontal. The sledge moves adistance of 20.6 m on a horizontalsurface. The coefficient of kinetic friction between the sledge andsurface is 0.500. (a) What is the tension in the rope?1 N
(b) How much work is done by the rope on the sledge?
2 kJ
(c) What is the mechanical energy lost due to friction?
3 kJ
(a) What is the tension in the rope?
1 N
(b) How much work is done by the rope on the sledge?
2 kJ
(c) What is the mechanical energy lost due to friction?
3 kJ
Explanation / Answer
Given that the mass of the brick is m = 17.9 kg The angle is = 20.9o Distance moved is d = 20.6 m The coefficient of kinetic friction between the sledge and surfaceis = 0.500 ------------------------------------------------------------------------------------------- Since the body moving withconstant speed T cos - *N = 0 T cos = *N T cos = (mg - T sin) T ( cos +sin) = mg T = mg / ( cos +sin) = ------------- N The work done by the rope is W = Tcos*d = --------- J Themechanical energy lost due to friction is = work done due tofriction = *N*d = *(mg - T sin)*d = ---------- J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.