Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

An electromagnet produces a magnetic field of 0.550 T in a cylindrical region of

ID: 1293236 • Letter: A

Question

An electromagnet produces a magnetic field of 0.550 T in a cylindrical region of radius 2.45 cm between its poles. A straight wire carrying a current of 12.3 A passes through the center of this region and is perpendicular to both the axis of the cylindrical region and the magnetic field. What magnitude of force is exerted on the wire? 0.165 N The plane of a 4.0 cm x 5.0 cm rectangular loop of wire is parallel to a 0.24 ?T magnetic field. The loop carries a current of 6.3 A. What torque acts on the loop? N.m What is the magnetic moment of the loop? A.M^2 What is the maximum torque that can be obtained with the same total length of rectangular wire carrying the same current in this magnatic field? N.m

Explanation / Answer

Fb = I*L*B*sin theta

Fb = 12.3*2*0.0245*0.55*sin90

Fb = 0.331485 N

----------


Torque = B*I*A*sin0


#a)Torque = 0

#b) u = I*A = 6.3*0.05*0.04 = 0.0126 A m^2

#c) Tmax = B*I*A*sin90
= 0.24*0.04*0.05*6.3 = 3.024*10^-3 Nm

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote